Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Zimowe Igrzyska Olimpijskie od początku swego istnienia towarzyszą idei czystego współzawodnictwa, wyłaniania najlepszych sportowców i podziwiania ich zdolności. Sport w ramach igrzysk powinien motywować społeczność światową do zdrowszego trybu życia, do rozwijania dyscyplin sportowych i próbowania w nich swoich sił.

Czysta forma przedsięwzięcia, jakim są Igrzyska Olimpijskie, jest idealna. Dla wielu jednak sama idea czystego współzawodnictwa przestaje być myślą przewodnią. Wysokie wynagrodzenia finansowe dla najlepszych inspirują wielu sportowców do tego, by zdobywać medale za każdą cenę.

Poruszając problem dopingu warto zwrócić uwagę na fakt, iż przejawia się on dwojako. W sposób pozytywny można dopingować zawodników z trybun bądź udzielać wsparcia ze strony trenera oraz rodziny. U sportowców wyczynowych możemy się czasem spotkać ze stosowaniem różnych środków farmakologicznych, które pozwalają na sztuczne osiąganie lepszych wyników w sporcie. Doping tego typu nie zawsze idzie w parze z podziwem ze strony publiczności. Osoby z komisji antydopingowej działającej na igrzyskach w Turynie stwierdzają otwarcie, że doping był obecny na igrzyskach. Jest on z resztą na każdych zawodach sportowych, w których liczy się siła, szybkość i wytrwałość. Należy się spodziewać, że kolejne igrzyska będą znowu miały zaszczyt „gościć” tego typu nie fair wsparcie i będzie trzeba z nim walczyć.

Doping w Turynie