Narty biegowe, czyli biegówki są od dłuższego czasu coraz bardziej popularne wśród wielu entuzjastów sportów zimowych. Warto podkreślić, że cały czas ich grono się powiększa Nic w tym dziwnego, gdyż sport ten można uprawiać praktycznie wszędzie. Prawie każde miejsce pokryte śniegiem nadaje się na tego typu aktywność. Nie trzeba wyjeżdżać w góry i płacić za wyciągi. Nie trzeba również zostawiać psa w domu czy w samochodzie, bo na stoku jest sporo narciarzy. Biegówki są miłym i fajnym sposobem na spędzenie zimowych dni nawet w pobliżu dużych miast.
W profesjonalnych zawodach, na igrzyskach olimpijskich i pucharach świata długość tras jest szczegółowo określona. Kobiety wyruszają na trasę o długości 5, 10, 15 i 30 km. Sztafeta natomiast obejmuje bieg 3 razy 5 km. Mężczyźni mają do pokonania nieco dłuższy odcinek, gdyż biegną oni trasę o długości 10, 15, 30 lub 50 km, a sztafeta męska to kombinacja biegu 4 razy 5 km. Widać, że pomimo niedużej masy sprzętu potrzebnego do tego typu aktywności, samo pokonanie tras w jak najkrótszym czasie nie jest łatwe. Jeżeli chodzi o polskich mistrzów w tej dziedzinie sportu, to można w tym miejscu wymienić Józefa Łuszczeka, który został mistrzem na Igrzyskach w Lake Placid w 1980 roku oraz w Sarajewie w 1984 roku.
Dobór sprzętu
zyczyną popularności nart biegowych jest zapewne ich cena. Cały nowy komplet z nartami, butami i kijkami można nabyć już w granicach 700 PLN. Za używany komplet zapłacimy o wiele mniej. Narty zjazdowe są niestety o wiele droższe.
Dobór sprzętu do narciarstwa biegowego jest również niezmiernie istotny. W tym przypadku też wszystko zależy od tego, jakie tereny zamierzamy najczęściej odwiedzać. Jeżeli chcemy skupić się na terenach leśnych, dziewiczych, gdzie rzadko napotkamy innych narciarzy, wybierajmy narty szersze, lekko okantowane. Zyskujemy dzięki nim stabilniejszą postawę na śniegu, a w razie potrzeby zjazdu bądź opanowania nart na lekko oblodzonym terenie płużenie nie będzie dla nas wielkim problemem.
Specjalistyczne narty
Niektóre modele, nazywane amatorskimi, mają pod spodem narty łuskę. Profesjonalne narty jej nie posiadają i trzeba dbać o ich perfekcyjne smarowanie. Narciarze jednak wiedzą, czym grozi nie nasmarowanie amatorskiej narty woskiem. Także w tym przypadku trzeba dbać o „komorę” narty, by się zbytnio nie męczyć pokonując byle wzniesienie.
Trasy biegowe
Często chcemy zaprezentować nasze zdolności w jak najlepszym świetle i staramy się o tzw. „łyżwowanie”. Jest to oczywiście możliwe do wykonania, lecz tylko na wygładzonych odcinkach. Większość tras nadaje się jednak jedynie do klasycznego biegu na nartach.