Ojczyzna skoków - Norwegia
Pierwsze znalezione i zachowane w dobrym stanie narty znaleziono w torfowisku w Hoting w Szwecji, ich wiek określa się na 2500 lat przed naszą erą. Ojczyzną skoków jest Norwegia. Tam Sondre Aursena Nordheima z Morgedal w Telemarku, jako pierwszy zaczął robić narty i uczył jak na nich jeździć. On też wykonał pierwszy rekordowy skok na odległość 18 metrów. W Norwegii w 1861 roku powstał również pierwszy klub narciarski.
Rozpoczęto organizować zawodów
Pierwsze zawody rozegrano na stoku w Hollmenkolen nazywane „Holmenkollen Nordic”. Rozwój skoków narciarskich przypada na początki XX wieku. Po kolejnych zawodach w Norwegii, sport ten zaczął rozwijać się w innych krajach, m.in. w Finlandii i Szwecji, a także w Austrii i Szwajcarii. Wtedy zaczęto organizować więcej zawodów. Rok 1908 zapoczątkował rozwój skoków w Polsce i przeprowadzono pierwszy konkurs w Sławku.
Rekordy i technika skoków
W 1909 roku w Davos Norweg Harald Smith ustanowił pierwszy oficjalny rekord świata w skokach narciarskich, uzyskana odległość 48 metrów była wtedy zdumiewająca. Skoczek podczas skoku wykonywanego „na stojąco” machał rękami, w celu zwiększenia długości skoku. Pierwszą zmianę w technice skoku zaprezentował Norweg, Anders Haugen, na skoczni w Steamboat Springs (USA). Skoczył silnie pochylając się do przodu, narty trzymając równolegle i ustanowił nowy rekord świata 65 metrów i zapisał się w historii skoków. Ten styl skakania nazwany „klasycznym” szybko stał się wiodącym wśród skoczków.
Przełomowym momentem był skok powyżej 100 metrów. Uzyskał go austriacki skoczek Josef Bradl, który na mamuciej skoczni w Planicy (Słowenia) skoczył 101 metrów. Zapoczątkowało to erę naprawdę dalekich skoków. Dziś jest to wynik uzyskiwany na normalnej skoczni. Z kolei barierę 200 metrów jako pierwszy pokonał Fin Toni Nieminen, który na przebudowanej skoczni w Planicy uzyskał 203 metry. Dziś rekord w długości skoku należy do Norwega Bjoerna Einara Romoerena, który w 2005 roku w Planicy skoczył 239 metrów. Wprawdzie Fin Janne Ahonen uzyskał odległość 240 metrów jednak upadł przy lądowaniu i nie uznaje się tego za rekordowy skok.
Międzynarodowa Federacja Narciarska
Międzynarodowa Federacja Narciarska została założona w 1924 roku. Również w tym roku został zorganizowany w Chamonix Tydzień Sportów Zimowych, który dostał później miano I Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Wygrał w nich Jacob Tullin-Thams, który skoczył dwa razy 49 metrów. Polacy zaczęli odnosić sukcesy w skokach w 1936 roku, wtedy to na Igrzyskach w Garmisch-Partenkirchen piąte miejsce zajął Stanisław Marusarz uzyskując skoki na odległość 73 i 75,5 metra.